.TIFF czyli co to takiego?
Pliki z rozszerzeniem .tiff. Czy znasz taki format? Czy wiesz do czego są pliki rozszerzeniem .tiff i co mogą przechowywać? Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Przeczytaj, co przygotowaliśmy dla Ciebie.

 

TIFF, czyli z angielskiego Tagged Image File Format, w zasadzie są standardem DTP. W tym formacie możesz zapisywać plik ważące nawet do 4GB, co jest dość istotną różnicą w porównaniu do formatu charakterystycznego dla Photoshopa, czyli .psd (do 2 GB).

Pliki zapisane w tym formacie, są tak zwanymi plikami otwartymi. Dzięki temu pozostaje możliwość ich edytowania, ponieważ wszystkie warstwy, efekty, teksty itp. można edytować – w przeciwieństwie do plików o formacie np. .jpg .jpeg. Takie pliki są spłaszczone, a ich edycja jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa. Dzięki plikowi .tiff, istnieje możliwość zapisu takiego pliku z przezroczystością, czyli bez tła.

 

Opcje przy zapisie plików .tiff

Przy zapisie pliku, pojawia nam się szereg opcji do wyboru, poniżej przedstawię Ci, czym się różnią i co dają te opcje.

Kompresja to przede wszystkim zmniejszenie wagi pliku, poprzez redukcję danych rastrowych i tutaj wyróżniamy ich dwa rodzaje: stratną i bezstratną. Kompresja stratna, powoduje usuwanie szczegółów i pogarszanie jakości plików, poprzez utratę jakości. Poniżej obrazek 1) z kompresją bezstratną oraz obrazek 2) z kompresją stratną.

MKDesign.pl - tiff, co to takiego?
MKDesign.pl - tiff, co to takiego?
Rodzaje kompresji i ich działanie.
  • RLE (Run Length Encoding) – czyli kompresja bezstratna, rzadko kiedy używana.
  • LZW (Lempel-Zif-Welch) – kompresja bezstratna, najczęściej stosowania w formatach .tiff, .pdf czy PostScript. Potrafi znacząca zmniejszyć wagę pliku. Najczęściej wybierany typ kompresji wskazywany przez drukarnie.
  • JPEG (Joint Photographic Experts Group) – kompresja stratna stosowania w takich rozszerzeniach jak .tiff, .jpg czy .pdf, a także w plikach z rozszerzeniem PostScript. W przypadku tej kompresji należy określić jakość w skali od 0 do 12, gdzie 0 to jest bardzo duża kompresja, a 12 to bardzo dobra jakość pliku, czyli minimalna kompresja.
  • ZIP – kompresja bezstratna stosowana w formatach PDF i TIFF. Pliki z rozszerzeniem .tiff, obsługują zapis z przezroczystością, ale pamiętaj przy zapisie pliku, musisz taką opcję zaznaczyć, inaczej będzie mieć zapisany plik z tłem.

 

Zapisz piramidę obrazów

Zaznaczenie tej opcji umożliwia zapis informacji o wielu rozdzielczościach. Jeśli chodzi o rodzinę Adobe, to Indesign umożliwia otwieranie plików z uwzględnieniem wielu rozdzielczości.

 

Kolejność pikseli

Tutaj mamy dwie opcje do wyboru: z przeplotem (RGBRGB) lub na kanał (RRGGBB). Pliki z rozszerzeniem .tiff w starszych wersjach były zapisywanie z przeplotem. Teoria mówi, że umożliwia to szybsze otwieranie plików i lepszą kompresję.

 

 

Podsumowując – najczęściej stosowanymi formami plików .TIFF są:

  1. Pliki wysyłane do drukarni w celu realizacji zleceń (projekty ulotek, plakaty itp). Takie pliki zapisujemy w formacie .TIFF z kompresją bezstratną LZW.
  2. Pliki przesłane do potwierdzenia przez klienta. Takie pliki zapisujemy z kompresją stratną JPEG lub po prostu zapisujemy w formacie .JPG 🙂
Napisz komentarz